Botox

Botox

Yıllar geçtikçe mimiklerimiz ve güneş ışınlarının da etkisiyle yüzümüzde belli bölgelerde fazla olmak üzere kırışıklıklar oluşur. Mimiklerimizle beraber kullandığımız kaslarımız üzerindeki ciltte kırışmalara neden olur. Günümüzde bu kırışıklıkları kolay ulaşılabilen ve uygulanabilen bir o kadar da etkili olan botoks enjeksiyonlarıyla engelleyebiliriz.


Clostiridium Botilinum denen bakterinin toksini olan botoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Ardından nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak esas kullanım alanını estetik uygulamaların kullanılmaya başlamasından sonra bulmuştur. Estetik amaçlı botoks dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir. Son 10 yılda kullanımı %600 oranında artmıştır.

Botoks etkilediği kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltır veya yok eder. Fakat mimiklerin tamamıyla yok edilmez ve ‘ifadesiz yüz’ oluşturulmaz. Doğal bir sonuç elde edilir.Kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalır veya yok olur. Botoks etkisi süresince bu mimik kasları isteseniz de çalıştıramazsınız.

10353651_383820588452171_105767780924911416_n

Yüzde özellikle glabella dediğimiz iki kaş arasındaki bölgeye, alın çizgilerine ve kaz ayağı bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Burun ucu kaldırılmasında ve ‘gummy smile’ dediğimiz gülerken üst dişlerin görünmesini engellemek için de uygulanabilir. Ofis şartlarında 10-15 dakikalık bir sürede uygulanır. Kişi uygulamanın hemen sonrasında rahatlıkla günlük hayatına dönebilir.

İlacın uygulanan bölgeden dağılmaması için 2 gün mimik kaslar çalıştırılmamaya özen gösterilmeli ve uygulama bölgelerine masaj yapılmamalıdır. Botoks uygulama sonrası 3-7 günler arası etkisini göstermeye başlar. Etkisi geçicidir ve ilk uygulamada 4-6 ay etkilidir. Tekrarlayan dozlarda etki süresi 12 aya kadar uzayabilir.
Botoks uygulaması için derin kırışıklılarımız olmasına gerek yok. Daha erken dönemlerde botoks uygulaması yapıldığında kaslar kasılamayacağı için üzerindeki ciltte kırışıklıklar oluşamaz ve böylece kırışıklıklar derinleşmez.


Alın bölgesine yapılan botoksun migren ağrılarını hafiflettiği de görülmüştür. Ayrıca plastik cerrahide botoksu el ve koltuk altı bölgelerine aşırı terleme tedavisinde de kullanmaktayız. Estetik uygulamalar açısından 15 yıldır, kas hastalıkları açısından daha uzun süredir kullanılan botoks Amerikan ilaç araştırma dairesi FDA tarafından onaylıdır ve şu ana kadar hiçbir yan etkisi saptanmamıştır.