Kapalı Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun yüzün orta kısmında bulunan ve yüzün estetik olarak sanıldığından fazla dikkat çeken bölümüdür. Burun şeklinden rahatsızlık nedeniyle özgüven eksikliği ve burundan nefes alma problemleri estetik cerrahi açısından rinoplasti endikasyonudur. Genel sağlık  problemi olmayan, ameliyat sonrası dönemde kendini iyi hissedebilecek ve gerçekçi beklentiler içinde olan insanlara rinoplasti uygulanabilir.

Rinoplasti öncesi değerlendirme

Rinoplasti öncesi hastanın şikayetleri dinlenerek hasta operasyon hakkında bilgilendirilir. Sonuçlar açısından gerçekçi hasta tercihi cerrah açısından önemlidir. Hastanın değişik açılardan standartlara göre çeşitli fotoğrafları çekilerek deformiteler belirlenir ve ameliyat planı yapılır. Ameliyat için gerekli tetkikler yapılır.

Rinoplasti

Rinoplasti ameliyatı geniş kapsamlı ve dikkat gerektiren bir ameliyattır. Genel anestezi altında uygulanır ve 2-4 saat sürer. Açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Açık teknikle burun ucundan ve içinden yapılan kesilerle operasyon yapılırken, kapalı teknikte sadece burun içinden kesiler yapılır. Burun sırtındaki kıkırdak ve kemik fazlalık (kemer) alınır. Burun sırtı düzleştirildikten sonra burun orta hattındaki septum dediğimiz kıkırdaktaki eğrilikler çıkarılır. Bu kıkırdaklar burun çatısını güçlendirmede, burun sırtında, burun ucunu şekillendirmede gerekirse kullanılabilir. Gerekli hastalarda septum tamamıyla burun dışına alınarak uygun şekilde şekillendirildikten sonra burun içine yerleştirilir. Travmatik ve daha önce rinoplasti ya da septoplasti ameliyatı geçirmiş olan hastalarda septumdan elde edilen kıkırdak burnu şekillendirmek için yetersiz kalabilir ve kulaktan, kostadan, iliak krest dediğimiz kalça kemiğinden kıkırdak almak gerekebilir. Burun ucu kıkırdakları uygun ölçümlerle ve her hasta için değişen şekilde planlanarak estetik olarak uygun ve doğal görünümde şekillendirilir. Burunda yapılan kesiler dikilir. Tampon ve atel yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

Rinoplasti sonrası dönem

Ameliyat sonrası göz çevresinde genellikle şişlik ve morluklar oluşur. Morluklar 2. gün daha da artabilir ve 7. günde geçer. Ağrı oluşan morluklarla orantısızdır ve basit ağrı kesicilerle dindirilebilir. Burun içindeki tamponlar ve burun sırtındaki atel 5-7. günde çıkarılır. Bundan sonra ödemin gerilemesi için 1 hafta kadar burun sırtına bant uygulanır. Hastalar 7-10 gün sonra işe dönebilirler. Ödem 6 hafta sonra ciddi oranda azalır, 3 ay sonra büyük oranda geçer fakat burnun son şeklini alması 6 ay- 1 yıl kadar sürer. Nefes alma sıkıntısı ameliyat sonrası dönemde bir süre daha devam edebilir.