Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonu

Kök Hücreden Zengin Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonları kişinin kendi karın, uyluk ya da kalça bölgesinden alınan yağların bir dizi işlemden geçirildikten sonra tekrar kendi vücudunda eksiklik duyulan herhangi bölgeye özel kanüller aracılığı ile verilmesidir.  Yağ greftleri dolgu maddesi olarak kullanılır ayrıca yağ dokunun kök hücreleri de içermesi sayesinde verildiği yerde eksik olan hücre tipine dönüşerek onarım özelliğine sahiptir.

Yağ greftleri estetik amaçlı olarak öncelikle yüz olmak üzere bir çok vücut bölgesinde kullanılmaktadır. Zamanla yer çekiminin etkilerine bağlı oluşan değişiklikler yüzümüze yorgun ve yaşlı bir ifade kazandırır. Bu değişikliklerden cildin elastikiyetini kaybetmesi yanı sıra yağ dokunun yer değiştirmesi-aşağı sarkması sorumludur. Yağ greftlerinden göz yaşı oluğu dediğimiz göz altı bölgesinin ve burun yanak çizgisinin doldurulmasında, alın, göz çevresi ve sigara kırışıklıkları dediğimiz üst dudaktaki kırışıklıkların giderilmesinde, kaş konturunun, çene konturunun ve elmacık kemiği üzerine uygulayarak üst yanak bölgesinin konturunun düzenlenmesinde, dudak dolgunluğunun artırılmasında faydalanıyoruz.images (11)

Yağ enjeksiyonu lokal anestezi altında veya ağır sakinleştiriciler (sedasyon) eşliğinde uygulanabilir. İşlem yaklaşık 1 saat sürer. Sonrasında ağrıdan çok şişlik ve morarma gözlenir. Uygulama sonrası aynı gün eve dönülebilir. İlk 2-3 gün şişlik ve morarma olabilir. Mutlaka buz uygulanması önerilir. 3 günden sonra giderek morluklar azalır. 3. haftada yüz normale döner. Gerek duyulursa 3. aydan sonra işlem tekrarlanabilir.

Yağ enjeksiyonlarının eskiden tamamen geçici olduğu düşünülüyordu ancak günümüzde hareketli olmayan göz çevresi ve orta yüz bölgesinde oldukça kalıcı olduğu gösterildi. Kalıcılık oranı hastaya ait faktörler nedeniyle değişkendir. Burun dudak arası bölge , dudak çevresinde kalıcılığı azdır.