PRP

PRP

PRP (Trombositten Zenginleştirilmiş Plazma) Tedavisi

Trombosit denilen kan hücrelerinin barındırdığı büyüme faktörlerinin hasarlı doku onarımı ve doğal haline dönüşmesi üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak planlanmış bir tedavidir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluşursa trombositler hasarlı dokuya gelerek iyileşme sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositlerden çok daha fazlası dokuya verilir ve böylece onarım süreci daha hızlı ve güçlü bir şekilde başlamış olur.

PRP yöntemi cilt gençleştirme, sivilce ve yara izi tedavisi, yağ enjeksiyonlarında yağ greftlerinin tutmasını artırmak için, saç dökülmeleri ve saç ekiminde destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.

PRP, kişiden alınan küçük miktarlardaki kanın özel bir tüpe konularak bir dizi işlemden geçirildikten sonra elde edilen trombositten zengin plazmanın aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Kişinin kendi kanından elde edildiğinden herhangi bir alerjik reaksiyon gözlenmez. Uygulama ofis şartlarında 30 dakikalık bir sürede uygulanır ve uygulama sonrası kişi rahatlıkla işine dönebilir. 1-3 ayda etki gözlenir. Uygulama 4-6 hafta arayla 3-4 seans yapılabilir. Uygulama sonrasında çok nadir de olsa kendiliğinden tamamen kaybolan kızarıklık,noktasal morluk görülebilir. Uygulamadan bir gün süreyle banyo yapılmaması ve uygulama günü güneşten korunulması önerilmektedir.